submenu

KVK Wemmel pakt titel in derde provinciale - 01/06/2020

Voetbalkampioen in coronatijden

De eerste ploeg van KVK Wemmel zal zich 2020 ook om een goede reden herinneren. Als leider van de vroegtijdig afgesloten competitie pakten de geelroden de titel en kunnen ze zich opmaken voor promotie naar tweede provinciale. Voorzitter Frank Van Biesen over de weg naar het succes van zijn club.

Frank Van Biesen is ondertussen veertig jaar actief in het Wemmelse voetbal. Hij startte als jeugdspeler bij Vlug Op, speelde nadien in het eerste elftal van KVK en is inmiddels ook tien jaar voorzitter van KVK. Seizoen 2019-2020 zal hij niet vergeten. Het slechte nieuws is uiteraard dat COVID-19 de werking van de club lam legde. Het goede is dat de eerste ploeg in volle lockdown te horen kreeg dat ze kampioen werd in derde provinciale D, omdat ze bij de stopzetting van de competitie drie punten meer telde dan eerste achtervolger FC Galmaarden.

Frank Van Biesen: ‘Het is een vreemde tijd. Dat onze ploegen hun competities niet konden afmaken, was een grote domper. Zeker onze jeugdspelers vinden het jammer dat ze de laatste wedstrijden niet hebben kunnen spelen. Daarnaast hebben we ook ons jeugdtoernooi op Hemelvaart moeten afgelasten, waarvoor negentig clubs zich hadden ingeschreven. En voor de eerste ploeg is het natuurlijk mooi om kampioen te spelen, maar ook jammer om het op die manier te moeten doen. Meestal vier je op het veld als de titel mathematisch zeker is. Nu was het een heel aparte manier om het nieuws te vernemen, namelijk terwijl iedereen gewoon thuis zat. Het was het tweede seizoen waarin we de intentie hadden om mee te doen voor de titel. Dit seizoen is het gelukt.’

De statistieken tonen 63 punten op 26 wedstrijden, maar vooral ook 90 doelpunten of een gemiddelde van meer dan 3 per wedstrijd.

Van Biesen: ‘We hebben een heel goede groep. We zijn aarzelend gestart omdat we een aantal nieuwkomers moesten inpassen, maar daarna hebben we een reeks behaald van 13 gewonnen wedstrijden op een rij. Het mooie voetbal is ook voor een groot deel te danken aan de goed functionerende staf, met hoofdcoach Grégory Cherpion, assistent Alex Van Belle (die van SK Londerzeel kwam en een heel goede transfer is gebleken), keeperstrainer Aziz Balogoun en sportief coördinator Michaël De Geest. Als je dan nog makkelijk scoort is dat natuurlijk een pluspunt voor de titel. Annas El Yousfi (die 36 doelpunten maakte, red.) is een voorbeeld van een speler die op een hoger niveau heeft gespeeld, maar die toch wilde terugkomen omdat hij zich hier met zijn vrienden kan amuseren op en naast het veld. Dat de sfeer zo goed zit, stemt mij tevreden. De laatste weken kwamen er best veel supporters naar de wedstrijden. Op Ritterklub Jette werd er getrommeld en gezongen door een megafoon en de tegenstander feliciteerde ons voor de positieve sfeer.’

Op welke manier is naar dit succes toegewerkt?

Van Biesen: ‘Het is een project van meerdere jaren geweest. Tien jaar geleden had de club het moeilijker, met financiële verliezen en een aantal mensen die wegvielen. Daarom zijn we toen teruggekeerd naar de basis en hebben we opnieuw de nadruk gelegd op de jeugd en op gezonde financiën. De samenwerking met de gemeente is ook verbeterd en het kunstgrasveld heeft een boost gegeven. In het eerste jaar voelden we dat al enorm. De jeugdopleiding groeide en kreeg ook meer kwaliteit doordat we bijvoorbeeld stages konden geven. Betere spelers en trainers zijn dan ook sneller bereid om te komen of te blijven. Dat genereert dan ook meer centen via lidgeld, stages en in de kantine. Op die manier is de club blijven groeien en hebben we de laatste twee jaar ook wat extra inspanningen kunnen doen voor de eerste ploeg, waarvan tien kernspelers een groot deel van hun jeugd bij KVK hebben gespeeld.’

Hoe sterk staat de jeugdopleiding momenteel?

Van Biesen: ‘Helaas zijn we na de driejaarlijkse doorlichting van Voetbal Vlaanderen teruggevallen van een provinciaal naar een regionaal label, waardoor de jeugd van Wemmel minstens een jaar regionaal zal spelen. De reden daarvoor is vooral dat de normen steeds strenger worden. Vooral het percentage gediplomeerde trainers dat een club moet hebben blijft stijgen, waardoor alle clubs in de omgeving achter die mensen aangaan. Maar al onze trainers zijn bereid om verder te werken, zodat we met de jeugd snel terug aan provinciaal voetbal kunnen doen. KVK Wemmel is een club die zowel spelers met ambitie als Wemmelaars die van de accommodatie van hun gemeente gebruik willen maken om recreatief te voetballen een plaats wil geven. Veel ouders en spelers bevestigen ook dat we er in slagen om groei en een familiale sfeer te combineren. Ondertussen komt bijna zestig procent van onze jeugd uit Wemmel.’

Hoe zit het ondertussen met het taalevenwicht in de club?

Van Biesen: ‘Dat blijft een werkpunt. De club is natuurlijk een weerspiegeling van de bevolking van Wemmel en omgeving, dus het is moeilijk om voldoende trainers te engageren die Nederlands spreken of tweetalig zijn. We proberen trainers die training in de twee talen kunnen geven wel een extraatje te geven, maar ik kan niet zeggen dat elke trainer tweetalig is. Het percentage gaat omhoog, maar het blijft moeilijk.’

‘Ook bij de jeugd is het grote deel van de kinderen Franstalig. Onze filosofie is dat we onze spelers al voetballend en spelend de twee talen aanbieden. Ook ouders zijn daarin geïnteresseerd, dus we willen het ook zo uitspelen. In de stages die we doen geven we een uur taalles. Daarvoor hebben we nu ook met vzw ‘de Rand’ contact opgenomen, omdat zij een aantal methodes en spelletjes hebben om Nederlands te leren. We hadden alles mooi voorbereid voor de paasstage, maar die is helaas niet kunnen doorgaan.’

 

Tekst: Michaël Bellon
Foto: © Tine De Wilde
Uit: zandloper juni 2020